adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna

Jestem adwokatem, wspólnikiem w Kancelarii Adwokackiej Swaczyna Łabuz-Weiss s.c. w Krakowie.
[Więcej >>>]

Dział spadku a odpowiedzialność za długi spadkowe

Bartłomiej Swaczyna22 lutego 2022

Jesteś spadkobiercą razem z innymi osobami. Bez problemu dogadujecie się i bezkonfliktowo zarządzacie odziedziczonym majątkiem. Czy dział spadku jest wam do czegoś potrzebny?

Nie jest niezbędny, wiele spadków pozostaje przez lata niepodzielonych i z biegiem czasu „rozpływa” się w majątkach spadkobierców. Jeżeli jednak odziedziczyliście też długi, to warto zdawać sobie sprawę z różnych zasad odpowiedzialności za nie przed i po dziale.

Do działu spadku spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe solidarnie. Natomiast pod dokonaniu działu spadku każdy spadkobierca odpowiada w stosunku do swojego udziału.

Co to oznacza w praktyce?

Dział spadku

Dlaczego warto przeprowadzić dział spadku?

Solidarna odpowiedzialność kilku osób za dług polega na tym, że wierzyciel może żądać zapłaty według swojego uznania całości lub części należnej sumy od jednego z dłużników, od kilku z nich albo od każdego z osobna.

Równocześnie zapłata dokonana przez dowolnego z dłużników zwalnia pozostałych.

Można to zilustrować prostym przykładem.

Spadkodawca wziął pożyczkę, w chwili jego śmierci pozostało do spłacenia 90 000 zł. Spadek przypadł trzem osobom: Janowi, Małgorzacie i Darii w częściach równych, czyli po 1/3.

Pożyczkodawca zażądał spłaty całej sumy pożyczki od Jana. Jan zapłacił mu 90 000 zł, co zwolniło z obowiązku zapłaty na rzecz pożyczkodawcy także Małgorzatę i Darię. Jan nie mógł odmówić zapłaty całości należnej pożyczkodawca sumy, mimo że odziedziczył tylko 1/3 spadku.

Dopiero po zapłacie może żądać zwrotu odpowiedniej części od pozostałych spadkobierców, czyli od Małgorzaty i Darii po 30 000 zł.

Tak będzie wyglądała odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe, jeśli nie przeprowadzą działu spadku.

Jeżeli natomiast dział spadku zostanie przeprowadzony, każdy spadkobierca odpowiada za długi spadkowe proporcjonalnie do swojego udziału spadkowego.

W powyższym przykładzie pożyczkodawca będzie mógł po dziale spadku żądać zapłaty zarówno od Jana, jak i od Małgorzaty oraz Darii po 30 000 zł.

Zapłata dokonana przez którekolwiek z nich nie ma wpływu na zobowiązanie pozostałych.

Jeśli zatem np. pożyczkodawca zażąda od Jana zapłaty całych 90 000 zł, Jan będzie mógł zapłacić jedynie 30 000 zł i odmówić zapłaty w pozostałym zakresie.

Wówczas nie będzie on miał żadnych roszczeń z tytułu dokonanej zapłaty do Małgorzaty i Darii, które nadal będą ponosiły odpowiedzialność za pożyczoną sumę do 30 000 zł każda.

dr hab. Bartłomiej Swaczyna
adwokat

Zdjęcie: Karolina Grabowska

***

Odpowiedzialność za rozwód a podział majątku wspólnego

Dosyć częste jest przekonanie, że rozwód ma nie tylko doprowadzić do zakończenia prawnej więzi miedzy małżonkami, ale także zawierać w sobie moralną ocenę postępowania małżonków, którzy do rozpadu małżeństwa doprowadzili [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna Swaczyna Łabuz-Weiss Kancelaria Adwokacka s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Komentarze (0)

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna Swaczyna Łabuz-Weiss Kancelaria Adwokacka s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: