Dosyć częste jest przekonanie, że rozwód ma nie tylko doprowadzić do zakończenia prawnej więzi miedzy małżonkami, ale także zawierać w sobie moralną ocenę postępowania małżonków, którzy do rozpadu małżeństwa doprowadzili.
Kwestia ta jest różnie rozstrzygana w poszczególnych systemach prawnych.
Wyraźna jest jednak tendencja do odchodzenia od ocen moralnych na rzecz rozwiązania problemów związanych z zakończeniem małżeństwa.
Odpowiedzialność za rozwód a podział majątku wspólnego
Polskie prawo hołduje jednak w pewnym zakresie podejściu „moralizatorskiemu”.
Jego wyrazem jest obowiązek orzeczenia przez sąd wydający wyrok rozwodowy o winie rozkładu pożycia małżeńskiego. Dopiero na zgodny wiosek małżonków, sad może o winie nie orzekać.
Orzeczenie o winie nie ma charakteru jedynie „urzędowej” oceny moralnej.
Ma także skutki majątkowe w zakresie alimentów między byłymi małżonkami (o tym możesz więcej przeczytać TUTAJ).
Naturalne mogłoby się więc wydawać, że orzeczenie o winie rozkładu pożycia małżeńskiego wpływa również na podział majątku wspólnego małżonków.
Na przykład w ten sposób, że małżonek niewinny albo winny w mniejszym stopniu rozpadowi małżeństwa uzyska jakąś majątkową rekompensatę kosztem małżonka – sprawcy tego stanu rzeczy.
Czy jest tak w rzeczywistości?
Przepisy o podziale majątku wspólnego w ogóle nie nawiązują do winy rozkładu pożycia.
Małżonkowie po rozwodzie mają równe udziały w majątku wspólnym i sądowy podział tego majątku powinien nastąpić w sposób uwzględniający równość udziałów. Nie ma tutaj miejsca na uwzględnienie odpowiedzialności za rozpad małżeństwa.
Małżonkowie nie są związani wysokością udziałów w majątku wspólnym przy podziale umownym. Mogą wtedy według swojego uznania włączyć do wzajemnych rozliczeń także kwestię odpowiedzialności za rozpad ich związku.
Jeżeli jednak – wobec braku porozumienia małżonków – o podziale majątku wspólnego orzeka sąd, moralna ocena postępowania małżonków w trakcie trwania małżeństwa nie odgrywa żadnej roli.
Sąd powinien dokonać podziału kierując się zasadą równości udziałów w majątku wspólnym.
Nawet małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego ma prawo do otrzymania korzyści odpowiadających połowie wartości majątku wspólnego.
dr hab. Bartłomiej Swaczyna
adwokat
Zdjęcie: cottonbro studio
***
Swaczyna Łabuz-Weiss wśród najlepszych
Istotą pracy adwokata jest świadczenie pomocy klientom. To ich zadowolenie jest źródłem największej zawodowej satysfakcji.
Jeśli dodatkowo zyska się uznanie w oczach zewnętrznych specjalistów, jest to dodatkowe potwierdzenie, że kancelaria zmierza w dobrą stronę [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }