adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna

Jestem adwokatem, wspólnikiem w Kancelarii Adwokackiej Swaczyna Łabuz-Weiss s.c. w Krakowie.
[Więcej >>>]

Odpowiedzialność za rozwód a podział majątku wspólnego

Bartłomiej Swaczyna16 stycznia 2022

Dosyć częste jest przekonanie, że rozwód ma nie tylko doprowadzić do zakończenia prawnej więzi miedzy małżonkami, ale także zawierać w sobie moralną ocenę postępowania małżonków, którzy do rozpadu małżeństwa doprowadzili.

Kwestia ta jest różnie rozstrzygana w poszczególnych systemach prawnych.

Wyraźna jest jednak tendencja do odchodzenia od ocen moralnych na rzecz rozwiązania problemów związanych z zakończeniem małżeństwa.

Odpowiedzialność za rozwód a podział majątku wspólnego

Odpowiedzialność za rozwód a podział majątku wspólnego

Polskie prawo hołduje jednak w pewnym zakresie podejściu „moralizatorskiemu”.

Jego wyrazem jest obowiązek orzeczenia przez sąd wydający wyrok rozwodowy o winie rozkładu pożycia małżeńskiego. Dopiero na zgodny wiosek małżonków, sad może o winie nie orzekać.

Orzeczenie o winie nie ma charakteru jedynie „urzędowej” oceny moralnej.

Ma także skutki majątkowe w zakresie alimentów między byłymi małżonkami (o tym możesz więcej przeczytać TUTAJ).

Naturalne mogłoby się więc wydawać, że orzeczenie o winie rozkładu pożycia małżeńskiego wpływa również na podział majątku wspólnego małżonków.

Na przykład w ten sposób, że małżonek niewinny albo winny w mniejszym stopniu rozpadowi małżeństwa uzyska jakąś majątkową rekompensatę kosztem małżonka – sprawcy tego stanu rzeczy.

Czy jest tak w rzeczywistości?

Przepisy o podziale majątku wspólnego w ogóle nie nawiązują do winy rozkładu pożycia.

Małżonkowie po rozwodzie mają równe udziały w majątku wspólnym i sądowy podział tego majątku powinien nastąpić w sposób uwzględniający równość udziałów. Nie ma tutaj miejsca na uwzględnienie odpowiedzialności za rozpad małżeństwa.

Małżonkowie nie są związani wysokością udziałów w majątku wspólnym przy podziale umownym. Mogą wtedy według swojego uznania włączyć do wzajemnych rozliczeń także kwestię odpowiedzialności  za rozpad ich związku.

Jeżeli jednak – wobec braku porozumienia małżonków – o podziale majątku wspólnego orzeka sąd, moralna ocena postępowania małżonków w trakcie trwania małżeństwa nie odgrywa żadnej roli.

Sąd powinien dokonać podziału kierując się zasadą równości udziałów w majątku wspólnym.

Nawet małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego ma prawo do otrzymania korzyści odpowiadających połowie wartości majątku wspólnego.

dr hab. Bartłomiej Swaczyna
adwokat

Zdjęcie: cottonbro studio

***

Swaczyna Łabuz-Weiss wśród najlepszych

Istotą pracy adwokata jest świadczenie pomocy klientom. To ich zadowolenie jest źródłem największej zawodowej satysfakcji.

Jeśli dodatkowo zyska się uznanie w oczach zewnętrznych specjalistów, jest to dodatkowe potwierdzenie, że kancelaria zmierza w dobrą stronę [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna Swaczyna Łabuz-Weiss Kancelaria Adwokacka s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Komentarze (0)

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adw. dr hab. Bartłomiej Swaczyna Swaczyna Łabuz-Weiss Kancelaria Adwokacka s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: